obr4share

New job - new life  

CESTA K ZAMĚSTNÁNÍ A SPOKOJENÉMU ŽIVOTU

Kateřině přinesla stáž u Allen&Overy výjimečnou pracovní zkušenost

 

Dnes vám představujeme úspěšnou účastnici projektu New Job New Life. Partnerský projekt Byznysu pro společnost a Nadace Terezy Maxové dětem pomáhá mladým lidem z dětských domovů získat pracovní zkušenost a usnadňuje jim vstup do samostatného života. Ročně podpoří minimálně 150 mladých lidí znevýhodněných na trhu práce.   

 

Kateřina je studentkou 3. ročníku střední školy, oboru Provoz diplomatických služeb, a žije v jednom z pražských dětských domovů. V rámci projektu New Job New Life absolvovala stáž v mezinárodní advokátní kanceláři Allen & Overy. Tato zkušenost jí pomohla získat jasnější představu o směru, kterým se chce po dokončení střední školy vydat. 

 

Kde jste se dozvěděla o projektu New Job New Life a co Vás motivovalo k zapojení?


V dětském domově nám vychovatelé nabízejí různé možnosti brigád a stáží. K mému zapojení do projektu přispěla veliká podpora, která se mi dostává za strany skvělých vychovatelů a paní ředitelky našeho dětského domova. Za výbornou také považuji spolupráci s koordinátory projektu New Job New Life na straně Nadace Terezy Maxové i Byznysu pro společnost. Nabídka stáže u advokátní kanceláře Allen & Overy mě zaujala, protože dobře navazovala na mé studium na Střední odborné škole pro administrativu EU. V rámci studia se totiž věnuji především právu a diplomacii. Řekla jsem si, že tato stáž mi může výrazně pomoct s uplatněním do budoucna.

 

Jak probíhalo Vaše přijetí a celý průběh stáže v Allen & Overy?


Po zaslání životopisu jsem byla pozvána na pohovor, kam mě doprovázela Simona Petrejová z Nadace Terezy Maxové. Na pohovoru se mě ptali na moji motivaci, studium a proběhla tam i konverzace v anglickém jazyce. Asi po týdnu se mi ozvali s konkrétním datem, kdy můžu nastoupit. Samotná stáž byla velmi dobře připravená. Hned v úvodu proběhlo školení, kde jsem se dozvěděla všechny informace nezbytné pro její hladký průběh. Již od začátku stáže jsem měla nachystanou práci, na níž jsem se měla podílet během následujících tří týdnů. Pracovala jsem s různými aplikacemi, kontrolovala jsem pracovní e-mailovou schránku, vytvářela, upravovala a zařazovala jsem dokumenty.

 

 

 

Jak k vám kolegové ve společnosti přistupovali?


Všichni se ke mně chovali skvěle, byli moc vstřícní a nápomocní. Měla jsem své pracovní místo s vlastním počítačem mezi ostatními, necítila jsem se nijak odstrčená, naopak zapadla jsem skvěle do týmu. Navíc se mi líbila atmosféra na pracovišti, která byla i navzdory vysokému pracovnímu nasazení uvolněná. Myslím, že laskavost přirozeně patří k anglosaské firemní kultuře a je to i tím, že mezi kolegy bylo hodně cizinců.

 

Co Vám dal projekt New Job New Life?


Díky projektu jsem si uvědomila, že když člověk chce a je šikovný, tak má dveře všude otevřené. Záleží v první řadě na schopnostech člověka a jeho nasazení. Firmy hodnotí pracovní výkon a neřeší okolnosti a prostředí, ze kterého člověk pochází. Kromě praktických dovedností jsem si osvojila řadu důležitých pracovních návyků a poznala, jak úzce jsou spojeny s firemní kulturou dané společnosti.

 

Je běžné, že mladí lidé během pobytu v dětském domově pracují, nebo jste spíše výjimka?


Většina mladých lidí u nás má nějaké brigády, chtějí si dopřát něco navíc oproti běžnému standardu. A k tomu potřebují přivýdělek. Nevyžaduje se to od nás, ale většina mých vrstevníků pracuje. Jde buď o příležitostné, nebo o dlouhodobé brigády. I já teď mám brigádu v hotelové kuchyni, kterou potřebuji, abych si přivydělala a mohla si pořídit věci, které se mi líbí.

 

Jaké jsou teď Vaše plány a čemu se budete věnovat?


Studium mě moc baví, příští rok na jaře budu maturovat a potom bych chtěla pokračovat studiem na vysoké škole. Cítím, že se toho můžu ještě mnoho naučit. Do budoucna se rozhoduji mezi studiem práva, mezinárodními vztahy nebo jiným humanitním oborem, například sociální prací. Přímo vysněnou pracovní pozici zatím žádnou nemám. Vím ale, že chci pracovat s lidmi. Tak, jako se mně dostalo pomoci z různých stran, chtěla bych i já pomoct někomu dalšímu.  

 

Co byste vzkázala mladým lidem z dětských domovů, kteří přemýšlí nad zapojením se do projektu New Job New Life?


Určitě bych jim vzkázala, ať neváhají, že je to ohromná zkušenost a velký bonus. Zkusit to, zabojovat a zapojit se, může přinést obrovskou životní výhodu. V životě se vám někdy dostane jen jedné takové šance, a nemůžete si proto dovolit ji promeškat.