obr4share

New job - new life  

CESTA K ZAMĚSTNÁNÍ A SPOKOJENÉMU ŽIVOTU

Co mě čeká

Pokud se vám podaří získat zaměstnání, dojde ve vašem životě k několika zásadním změnám.

 

Budete se muset stát soběstačnými a dokázat se postarat o všechny běžné věci, které jste doposud řešit nemuseli. O tom všem byste se měli poradit se svým vychovatelem dávno před opuštěním dětského domova. Jde o základní záležitosti typu zajištění ubytování, vyřízení všech formalit na úřadech (zdravotní pojištění, sociální pojištění, zřízení trvalého bydliště atd.). Všechny tyto záležitosti budete muset zvládat sami a je stejně důležité, jako získat zaměstnání, všechny včas vyřídit a následně se pravidelně starat o to, aby vše bylo v pořádku.

 

Důležité je naučit se zacházet s vydělanými penězi - dokázat si rozplánovat podle výše výdělku, co zaplatit musím a co si pak můžu dovolit utratit (ukládat). Dokázat v začátku odolat lákadlům v podobě rychlých půjček, nekontrolovaného utrácení, euforie z první výplaty...tomu všemu se říká finanční gramotnost. S tím vším vám po dobu péče v dětském domově pomůže váš vychovatel, v rámci pracovního procesu se vám bude s těmito úkony snažit maximálně pomoci váš mentor.

 

V novém zaměstnání se především musíte rychle naučit vše, co bude náplní vaší práce, a dobře zapůsobit na nové nadřízené a kolegy. Situace je o to složitější, pokud máte zapadnout do již zaběhnutého týmu. Máte před sebou zkušební dobu, kdy se s novým zaměstnavatelem vzájemně testujete. A k tomu patří i to, zda se stanete plnohodnotnou a samozřejmou součástí stávajícího týmu. Buďte dochvilní, to je první známka toho, že se na vás zaměstnavatel může spolehnout. Plňte zadané úkoly přesně a v termínu. Snažte se se všemi vycházet co nejlépe, pak se budou snažit i ostatní vycházet s vámi dobře.